Wycieki danych mogą prowadzić do kradzieży tożsamości i przejęcia kont. Za pomocą wykradzionych danych przestępcy mogą na przykład kupować towary lub brać pożyczki na Twoje nazwisko. Co roku w wyniku wycieków danych hakerzy wchodzą w posiadanie danych osobowych miliardów użytkowników. Możliwe, że Twoje dane też zostały kiedyś wykradzione.
Swoją sytuację możesz sprawdzić bezpłatnie za pomocą F‑Secure Identity Theft Checker. Nawet jeśli Twoje dane zostały wykradzione, w wielu przypadkach nadal jest możliwe uniemożliwienie przestępcom wykorzystania ich. Dlatego naprawdę warto sprawdzić, czy Twoich danych nie wykradziono.
Na kontach online znajduje się Twój adres e‑mail, hasło, numer telefonu, numer karty kredytowej, adres zamieszkania itp. Dlatego wycieki danych są tak poważnym zagrożeniem. Usuń konta, z których już nie korzystasz, aby przestępcy nie mogli wykraść z nich danych.
Aby zminimalizować ryzyko, usuń też nieużywane aplikacje. Niektóre aplikacje mają uprawnienia do uzyskiwania dostępu do Twoich kontaktów, wiadomości, zdjęć itp. Mogą też zbierać w tle dane na Twój temat. Pamiętaj, aby usunąć też konto powiązane z aplikacją, o ile istnieje.
Jeśli przestępcy wykradną dostęp do Twojego konta online, spróbują za jego pomocą dostać się na inne konta. I często im się to uda, ponieważ ludzie używają tych samych haseł w wielu miejscach. Używaj unikatowego hasła na każdym koncie, co uniemożliwi przestępcom włamanie się na wszystkie Twoje konta online za pomocą jednego hasła. W zapamiętaniu unikatowych haseł pomoże menedżer haseł, taki jak F‑Secure ID Protection.
Innym sposobem ochrony kont jest korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego. Dodaje ono kolejną metodę weryfikacji, np. sprawdzanie odcisku palca lub kodu wysłanego w wiadomości SMS, więc przestępcy nie mogą włamać się, mając tylko hasło. Włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego jest szybkie i nie wymaga kupowania ani instalowania czegokolwiek.
Przeglądarka to Twoje okno na Internet. Większość zakupów online, operacji pobierania plików, wyszukiwań itp. jest realizowanych za jej pośrednictwem. Dlatego bezpieczeństwo przeglądarki jest tak ważne. Zacznij korzystać z przeglądarki, która stawia na prywatność i bezpieczeństwo, takiej jak Firefox czy Brave.
Ważne jest też, aby przeglądarka była aktualna, a więc gotowa na nowe zagrożenia. To samo dotyczy wszystkich ewentualnych dodatków i wtyczek do przeglądarki.
Wirus na Twoim telefonie lub komputerze może go uszkodzić lub spowolnić, wykraść Twoje hasła i spowodować inne szkody. Dlatego wirusów należy pozbywać się jak najszybciej.
Oto jak je usuwać szybko i bezpłatnie. Jeśli korzystasz z komputera z systemem Windows, uruchom bezpłatny skaner antywirusowy F‑Secure Online Scanner. Skanowanie za jego pomocą trwa tylko chwilę.
Jeśli używasz komputera Mac albo telefonu lub tabletu z systemem Android, uruchom bezpłatną 30-dniową wersję próbną aplikacji F‑Secure Internet Security. Aplikacja ta usuwa wszelkie możliwe wirusy z Twojego urządzenia. Do korzystania z wersji próbnej nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej, a po zakończeniu okresu próbnego nie trzeba kupować aplikacji. Warto jednak pamiętać, że posiadanie aktywnej ochrony przed wirusami zapobiegnie infekcjom w przyszłości.
Niniejsze bezpłatne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa online idą dość daleko, ale istnieją zagrożenia, o których nie wspominają. Zmaksymalizuj swoje bezpieczeństwo online i uzyskaj oprogramowanie zabezpieczające przed zagrożeniami z Internetu dla swoich urządzeń. Produkt F‑Secure Total oferuje aktywną ochronę przeciw wirusom, oprogramowaniu wymuszającemu okup, niebezpiecznym witrynom i innym zagrożeniom online.
Możesz go wypróbować bezpłatnie przez 30 dni bez podawania danych karty kredytowej.